Health Encyclopedia
A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z A-Z Listings

Problemy ze snem u niemowląt: Postępowanie w przypadku dziecka

Sleep Problems in Babies: Care Instructions

Postępowanie we własnym przypadku

Nawyki dziecka związane ze snem wielokrotnie ulegną zmianie w okresie pomiędzy narodzinami a końcem pierwszego roku życia. Noworodki zwykle śpią 2–4 godziny za jednym razem, przy czym w ciągu doby przesypiają łącznie 16–18 godzin. Do 3. miesiąca życia dziecko może przesypiać w nocy 5 lub więcej godzin.

Bywa jednak, że dziecko nie „śpi jak dziecko". A jeżeli nie śpi dziecko, nikt inny też nie śpi. To normalne, że zdrowe dzieci mają różne godziny snu. Ale jeżeli dziecko co noc ma trudności z zasypianiem lub kilkakrotnie budzi się w nocy z płaczem, warto wypróbować inne metody, które ułatwią maluchowi sen.

Możesz pomóc swemu dziecku wysypiać się należycie. Celem tych działań jest ułatwienie dziecku samodzielnego wyciszenia się, tak aby któreś z rodziców nie było jedynym źródłem spokoju i ukojenia przed snem.

Nie martw się tym, że budzenie się dziecka w ciągu nocy zaszkodzi jego zdrowiu. Zmęczone niemowlęta zapadają w sen. Jeżeli dziecko dobrze je i wygląda na aktywne i zadowolone w ciągu dnia, nic mu nie dolega. Ale jeżeli dziecko marudzi, grymasi i nie chce jeść lub nie zachowuje się w sposób, w jaki Twoim zdaniem powinno, skonsultuj się z lekarzem. Niemowlę może być chore.

Pamiętaj, aby układać dziecko do snu na plecach. Zmniejsza to ryzyko wystąpienia nagłej śmierci łóżeczkowej niemowląt (SIDS).

Opieka w okresie rekonwalescencji stanowi kluczowy etap leczenia i podstawowy warunek bezpieczeństwa zdrowotnego dziecka. Nie zapominaj o żadnych wizytach i wzywaj niezwłocznie lekarza, gdy stan dziecka się pogorszy. Dobrze jest też znać wyniki badań dziecka i dysponować listą leków, które dziecko przyjmuje.

Jak zadbać o dziecko w domu?

Układanie dziecka do snu

  • Ustal harmonogram regularnych drzemek i snu nocnego dziecka.

    • Układaj dziecko do snu, gdy tylko zacznie ogarniać je senność. Senne dziecko może przecierać oczy. Bardzo zmęczonemu dziecku może być trudno zasnąć.

    • Jeżeli zostanie pominięta drzemka dziecka, staraj się nie dopuszczać do jego zaśnięcia, zanim przyjdzie pora na kolejną drzemkę.

  • Wieczorem przestrzegaj ustalonego rytuału usypiania. Wykąp malucha, pośpiewaj mu kołysanki, poczytaj książeczkę lub opowiedz bajkę. To pomaga dziecku się zrelaksować. Dzieci mogą to też odbierać jako sygnał oznaczający porę snu. Staraj się, aby dziecko nie było rozbawione aktywną zabawą przed pójściem spać.

  • Gdy dziecko staje się senne, ułóż je w kołysce lub łóżeczku w cichym, przyciemnionym pokoju. Ułatwia to dziecku naukę zasypiania w swoim własnym łóżeczku.

  • Nie kołysz dziecka aż do momentu zapadnięcia w sen. Maluch nauczy się w ten sposób, że bez Ciebie nie zaśnie. Pokołysz je, a potem, gdy zrobi się senne, ale jeszcze nie zaśnie, ułóż je do snu.

Usypianie dziecka po wybudzeniu

  • Sprawdź, czy dziecko nie jest głodne lub nie trzeba mu zmienić pieluchy. W spokoju i ciszy nakarm dziecko lub zmień pieluchę. Nie włączaj ostrego światła. Nie próbuj bawić się z dzieckiem. Po nakarmieniu lub zmianie pieluchy połóż dziecko w łóżeczku na plecach.

  • Okresy pomrukiwania, marudzenia i czujności występujące co 50–60 minut są normalną częścią cyklu snu dziecka. Czujność zwykle trwa kilka minut. Jeżeli pozostawisz dziecko samo, najprawdopodobniej znowu zapadnie w sen.

  • Uspokój dziecko, jeżeli jest chore lub wygląda na przestraszone.

Kiedy należy wezwać pomoc?

Uważnie obserwuj zmiany stanu zdrowia dziecka i skontaktuj się z lekarzem, jeżeli:

  • potrzebujesz dodatkowej pomocy, aby uśpić dziecko;

  • masz obawy dotyczące sposobu, w jaki dziecko śpi;

  • dziecko marudzi i nie chce jeść;

  • w ciągu dnia dziecko jest bardzo senne i trudno je obudzić, podczas gdy normalnie o tej porze jest aktywne.

Informacje aktualne na dzień: 24n. 24. października 2023 r.

Wersja treści: 14.0

Właściwe sposoby postępowania wydane na licencji lekarza prowadzącego. W przypadku jakichkolwiek pytań dotyczących stanu zdrowia lub niniejszych zaleceń, należy zawsze zwrócić się do lekarza prowadzącego. Healthwise, Incorporated zrzeka się wszelkich gwarancji lub odpowiedzialności wynikających z użycia niniejszych informacji.

© 2006-2025 Healthwise, Incorporated.
Powered by Krames by WebMD Ignite
Disclaimer