Health Encyclopedia
A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z A-Z Listings

Polipi u debelom crijevu: Upute o zdravstvenoj zaštiti

Colon Polyps: Care Instructions

Upute za vašu zdravstvenu zaštitu

../images/ed5eb7199fc267227a230097ed60029e.jpg

Polipi u debelom crijevu su izrasline koje se nalaze u debelom crijevu ili rektumu. Uzrok nastanka većine polipa u debelom crijevu nije poznat i većina ljudi koja ih dobije nema nikakvih problema. Ali određena vrsta polipa može da preraste u karcinom. Iz tog razloga, redovno ispitivanje da bi se utvrdilo eventualno postojanje polipa u debelom crijevu važno je za osobe koje imaju 50 ili više godina i sve one kod kojih postoji povećani rizik od karcinoma debelog crijeva.

Polipi se obično otkrivaju rutinskim skrining testovima za karcinom debelog crijeva. Premda većina polipa u debelom crijevu nema prirodu karcinoma, oni se obično uklanjaju a zatim se ispituje da li se radi o karcinomu. Skriningom za karcinom debelog crijeva spašavaju se životi zato što se karcinom obično može izliječiti ako se rano otkrije.

Ako imate polip koji je takve vrste da može da preraste u karcinom, možda treba da uradite više testova da bi se pregledalo vaše cjelokupno debelo crijevo. Ljekar će odstraniti sve druge polipe koje pronađe a nakon toga češće ćete biti podvrgavani testiranjima.

Kontrolni pregledi su ključni dio vašeg liječenja i sigurnosti. Obavezno zakažite i obavite sve zakazane preglede i nazovite ljekara ako imate problema. Također, dobro je imati rezultate testiranja i napraviti spisak lijekova koje uzimate.

Kako možete brinuti o sebi kod kuće?

Redovna ispitivanja prisustva polipa u debelom criijevu najbolji su način da se spriječi da polipi prerastu u karcinom debelog crijeva. Ona mogu obuhvatiti analize stolice, sigmoidoskopiju, kolonoskopiju i CT kolonografiju. Razgovarajte sa ljekarom o rasporedu ispitivanja koji vam odgovara.

Sprečavanje nastanka polipa

Ne postoji kućni oblik liječenja koji može sprečiti nastanak polipa. Ali ovi koraci mogu pomoći da se smanji rizik od pojave karcinoma.

  • Ostanite aktivni. Aktivan život može pomoći da postignete i zadržite zdravu tjelesnu težinu. Pokušajte vježbati većinom dana u nedjelji. Šetnja je dobar izbor.

  • Kvalitetno se hranite. Birajte raznovrsno povrće, voće, mahunarke (kao što su grašak i pasulj), ribu, živinu i integralne žitarice.

  • Nemojte pušiti. Ako vam treba pomoć da prestanete pušiti, razgovarajte sa svojim ljekarom o programima i lijekovima za prestanak pušenja. Oni povećavaju vaše šanse da zauvijek prestanete pušiti.

  • Ako pijete alkohol, ograničite količinu koju unosite. Ograničite unos alkohola na 2 pića dnevno za muškarce i 1 piće dnevno za žene.

Kada trebate tražiti pomoć?

Odmah nazovite svog ljekara ili potražite hitnu medicinsku pomoć ako:

  • Osjećate jak bol u stomaku.

  • Vaše stolica je tamna ili veoma krvava.

Pažljivo pratite promjene svog zdravstvenog stanja i obavezno nazovite ljekara u sljedećim slučajevima:

  • Imate groznicu.

  • Imate mučninu ili povraćate.

  • Došlo je do promjene u radu crijeva (novi zatvor ili proljev).

  • Vaši simptomi se pojačavaju ili se ne smiruju uprkos očekivanjima.

Aktualno na dan: 19. oktobar 2023. godine

Verzija sadržaja: 14.0

Uputstva za njegu prilagodilo je pod licencom poduzeće vašeg zdravstvenog radnika. Ako imate pitanja o nekom medicinskom stanju ili o ovom uputstvu, uvijek pitajte svog zdravstvenog radnika. Poduzeće Healthwise, Incorporated odriče se bilo kakve garancije ili odgovornosti za vaše korištenje ovih informacija.

© 2006-2025 Healthwise, Incorporated.
Powered by Krames by WebMD Ignite
Disclaimer