Health Encyclopedia
A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z A-Z Listings

Ostre zapalenie zatok u dzieci: instrukcje dotyczące opieki

Acute Sinusitis in Children: Care Instructions

Informacje ogólne

Ostre zapalenie zatok to zapalenie błon śluzowych wewnątrz nosa i zatok. Zatoki to puste przestrzenie w czaszce dziecka wokół oczu i nosa. Ostre zapalenie zatok często następuje po przeziębieniu z powodu infekcji wirusowej. Ostre zapalenie zatok powoduje objawy dotyczące nosa, takie jak wydzielina śluzowa spływająca z nosa lub tylnej części gardła, a także zatkany lub zablokowany nos. Ostre zapalenie zatok powoduje również kaszel. Inne objawy mogą obejmować gorączkę, ból głowy, ból twarzy i nieświeży oddech.

W większości przypadków ostre zapalenie zatok ustępuje samoistnie w ciągu 7 do 10 dni. Ale niektóre łagodne objawy mogą trwać dłużej. Jeśli występuje infekcja bakteryjna, często potrzebne są antybiotyki.

Właściwa opieka w okresie leczenia i po jego zakończeniu ma zasadnicze znaczenie dla powodzenia leczenia i bezpieczeństwa dziecka. Nie zapominaj o żadnych wizytach i wzywaj niezwłocznie lekarza, gdy u dziecka wystąpią problemy. Postaraj się też znać wyniki badań dziecka i mieć przy sobie listę przyjmowanych przez nie leków.

Jak opiekować się dzieckiem w domu?

  • Płucz nos solą fizjologiczną (słoną wodą), aby utrzymać drożność przewodów nosowych, a także wypłukać śluz i alergeny.

    • W sklepie spożywczym lub aptece można kupić gotowe roztwory soli do higieny nosa. Postępuj zgodnie z instrukcjami na opakowaniu.

    • Możesz też zrobić roztwór w domu. Dodaj 1 łyżeczkę niejodowanej soli i 1 łyżeczkę sody oczyszczonej do 2 szklanek destylowanej lub przegotowanej i schłodzonej wody. Napełnij butelkę lub naczynie do płukania zatok płynem do płukania nosa. Następnie włóż końcówkę do dziurki nosa i pochyl dziecko nad zlewem. Usta dziecka powinny być otwarte, gdy delikatnie wtłaczasz płyn do nosa. Powtórz wszystkie kroki, układając się na drugim boku.

  • Jeśli Twoje dziecko jest zbyt małe lub nie jest w stanie wykonać płukania nosa solą fizjologiczną, możesz użyć dostępnych bez recepty kropli do nosa lub aerozoli z solą fizjologiczną. Do usuwania śluzu można też użyć gumowej gruszki do nosa.

  • Kiedy dziecko ma gorączkę, odczuwa ból lub jest marudne, podaj mu paracetamol (Tylenol) lub ibuprofen (Advil, Motrin). Czytaj ulotki i przestrzegaj wszystkich zawartych w nich zaleceń. Nie podawaj aspiryny osobom poniżej 20. roku życia. Stwierdzono, że lek ten ma związek z występowaniem poważnej choroby o nazwie zespół Reye'a.

  • Jeśli lekarz przepisał dziecku antybiotyk, podawaj go zgodnie z zaleceniami. Nie przerywaj leczenia antybiotykiem, gdy dziecko poczuje się lepiej. Antybiotyk należy przyjąć do końca.

  • Uważaj przy stosowaniu leków na kaszel i przeziębienie. Nie podawaj tych leków dzieciom poniżej 6. roku życia, ponieważ leki te nie działają u takich dzieci, a nawet mogą być dla nich szkodliwe. Podając lek dziecku powyżej 6. roku życia, zawsze dokładnie przestrzegaj zaleceń. Musisz wiedzieć, ile leku podawać i jak długo go stosować. Stosuj miarkę dozującą, jeżeli jest dołączona do leku.

  • Uważaj przy podawaniu dziecku jednocześnie leku Tylenol i wydawanych bez recepty leków na przeziębienie lub grypę. Wiele z tych leków zawiera paracetamol, czyli składnik czynny leku Tylenol. Czytaj ulotki, aby mieć pewność, że nie podajesz dziecku więcej leku, niż wynosi zalecana dawka. Zbyt duża dawka paracetamolu (Tylenol) może być szkodliwa.

  • Upewnij się, że Twoje dziecko odpoczywa i pije dużo płynów. Trzymaj dziecko w domu, jeśli ma gorączkę.

  • Obok łóżka dziecka lub w pobliżu dziecka ustaw nawilżacz. To może ułatwić dziecku oddychanie. Przestrzegaj zaleceń dotyczących czyszczenia tego urządzenia.

  • Chroń dziecko przed dymem papierosowym. Nie pal ani nie pozwalaj nikomu palić przy dziecku ani w domu.

Kiedy należy wezwać pomoc?

Niezwłocznie skontaktuj się z lekarzem lub skorzystaj z natychmiastowej pomocy medycznej, jeżeli:

  • Twoje dziecko ma nowy lub nasilony obrzęk, bądź występuje u niego zaczerwienienie lub ból twarzy lub okolicy wokół jednego lub obu oczu.

  • u Twojego dziecka wystąpiło podwójne widzenie lub zmiana widzenia.

  • Twoje dziecko ma wysoką gorączkę.

  • Twoje dziecko ma silny ból głowy i sztywność karku.

  • Twoje dziecko odczuwa zmiany psychiczne, takie jak uczucie dezorientacji lub osłabienie czujności.

  • Twoje dziecko ma problemy z oddychaniem.

  • Twoje dziecko ma nudności i wymioty, które nie ustępują.

  • Twoje dziecko mocno grymasi lub płacze i nie da się go uspokoić.

Uważnie obserwuj zmiany stanu zdrowia dziecka i kontaktuj się z lekarzem, jeżeli:

  • Stan dziecka nie poprawi się zgodnie z oczekiwaniami.

Informacje aktualne na dzień: 27n. 27. września 2023 r.

Wersja treści: 14.0

Właściwe sposoby postępowania wydane na licencji lekarza prowadzącego. W przypadku jakichkolwiek pytań dotyczących stanu zdrowia lub niniejszych zaleceń, należy zawsze zwrócić się do lekarza prowadzącego. Healthwise, Incorporated zrzeka się wszelkich gwarancji lub odpowiedzialności wynikających z użycia niniejszych informacji.

© 2006-2025 Healthwise, Incorporated.
Powered by Krames by WebMD Ignite
Disclaimer