Health Encyclopedia
A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z A-Z Listings

Visok holesterol: Uputstva o zdravstvenoj zaštiti

High Cholesterol: Care Instructions

Uputstva za njegu

Holesterol je vrsta masnoće koja se nalazi u krvi. Neophodan je za mnoge funkcije organizma, kao što je proizvodnja novih ćelija. Vaše tijelo proizvodi holesterol. On takođe dolazi i od hrane koju konzumirate. Visok holesterol znači da imate previše masnoće u krvi. To povećava vaš rizik od srčanog i moždanog udara.

LDL i HDL čine vaš ukupni holesterol. LDL je "loši" holesterol. Visok LDL može povećati vaš rizik od bolesti srca, srčanog udara ili moždanog udara. HDL je "dobri" holesterol. On pomaže u čišćenju lošeg holesterola iz tijela. Visok HDL je povezan s nižim rizikom od bolesti srca, srčanog i moždanog udara.

Nivo holesterola kod vas pomaže vašem doktoru da sazna koliki je vaš rizik od srčanog ili moždanog udara. Vi i vaš doktor možete razgovarati o tome da li trebate sniziti vaš rizik i koji je tretman najbolji za vas.

Način života koji je zdrav za srce, zajedno s lijekovima, može pomoći da se snizi holesterol i vaš rizik. Način koji odaberete za snižavanje rizika će ovisiti o tome koliki je vaš rizik od srčanog i moždanog udara. To će takođe ovisiti o tome kako se vi osjećate po pitanju uzimanja lijekova.

Kontrolni pregled je ključni dio vašeg liječenja i sigurnosti. Obavezno zakažite i idite na sve zakazane preglede i nazovite svog ljekara ako imate probleme. Dobro bi bilo da znate i kakvi su vam rezultati analiza, kao i da sastavite popis lijekova koje uzimate.

Kako se možete brinuti o sebi kod kuće?

  • Jedite raznovrsnu hranu svaki dan. Dobar izbor hrane uključuje voće, povrće, cijele žitarice (kao što je zobena kaša), grah i grašak, orahe i sjemenke, proizvode od soje (kao što je tofu) i nemasne ili obrane mliječne proizvode.

  • Zamijenite maslac, margarin i hidrogenizirana ili djelimično hidrogenizirana ulja s maslinovim ili kanola uljem. (Margarin od kanola ulja bez trans masti je odličan.)

  • Zamijenite crveno meso ribom, peradi i bjelančevinama od soje (kao tofu).

  • Ograničite unošenje prerađene ili gotove hrane kao što su čips, krekeri i keksi.

  • Pecite, pecite na visokoj temperautri kratko vrijeme ili pripremajte hranu na pari. Nemojte hranu pržiti.

  • Budite fizički aktivni. Bavite se fizičkom aktivnošću najmanje 30 minuta dnevno većim dijelom sedmice. Šetnja je dobar izbor. Možete se baviti i drugim aktivnostima kao što su trčanje, plivanje, vožnja biciklom, igranje tenisa ili timski sportovi.

  • Održavajte zdravu težinu ili smršavite promjenom ishrane i bavljenjem gore navedenim fizičkim aktivnostima. Ako imalo smršate, makar 5 do 10 funti (2.5 kg do 5 kg), može se smanjiti rizik od srčanog ili moždanog udara.

  • Nemojte pušiti.

Kada treba da potražite pomoć?

Pažljivo pratite promjene svog zdravstvenog stanja i obavezno nazovite svog doktora ako:

  • Vam treba pomoć za uvođenje promjena u načinu života.

  • Imate pitanja o vašem lijeku.

Aktualno na dan: 24. juni 2023. godine

Verzija sadržaja: 14.0

Uputstva za njegu prilagodilo je pod licencom poduzeće vašeg zdravstvenog radnika. Ako imate pitanja o nekom medicinskom stanju ili o ovom uputstvu, uvijek pitajte svog zdravstvenog radnika. Poduzeće Healthwise, Incorporated odriče se bilo kakve garancije ili odgovornosti za vaše korištenje ovih informacija.

© 2006-2025 Healthwise, Incorporated.
Powered by Krames by WebMD Ignite
Disclaimer