Napady złości u dzieci: Postępowanie w przypadku dziecka

Tantrums in Children: Care Instructions

Postępowanie we własnym przypadku

Napad złości (histeria) jest sposobem, w jaki dziecko wyraża frustrację. Dziecko może jeszcze nie wykształcić zdolności do innego wyrażania silnych emocji. Jest to etap normalnego rozwoju dziecka. Napady złości są częstsze u dzieci odczuwających lęk bądź dyskomfort, a także bardzo zmęczonych.

Podczas takiego napadu dziecko może płakać, krzyczeć, jak również wymachiwać rękami i nogami. Napady te zwykle trwają od 30 sekund do 2 minut. Są najsilniejsze na początku. Niekiedy napady złości trwają dłużej i obejmują też uderzanie, gryzienie lub szczypanie. U niektórych dzieci zdarza się, że ranią się, uderzając głową o ścianę lub podłogę. Jeżeli takie napady stają się coraz częstsze, konieczna może być pomoc lekarska. Napady złości występują najczęściej u dzieci w wieku od 1 do 4 lat.

Możesz nauczyć się postępować z dzieckiem mającym napad złości, podejmując kilka niżej opisanych kroków. Ponadto przydatne są warsztaty i zajęcia dotyczące wychowywania dziecka. Pomagają one radzić sobie z wyzwaniami, jakie przed rodzicami stawia małe dziecko.

Opieka w okresie rekonwalescencji stanowi kluczowy etap leczenia i podstawowy warunek bezpieczeństwa zdrowotnego dziecka. Nie zapominaj o żadnych wizytach i wzywaj niezwłocznie lekarza, gdy stan dziecka się pogorszy. Dobrze jest też znać wyniki badań dziecka i dysponować listą leków, które dziecko przyjmuje.

Jak zadbać o dziecko w domu?

  • Ignoruj zachowanie dziecka w czasie napadu złości, który trwa krócej niż 2 minuty, a próby uspokojenia malucha tylko pogarszają sytuację. Gdy zaczynasz ignorować ataki złości dziecka, jego zachowanie może się przez pierwszych kilka dni pogorszyć, nim wygaśnie.

  • Jednak niektórych szczególnie intensywnych napadów złości nie da się ignorować, np. takich, podczas których dziecko kopie, gryzie i szczypie. W takich przypadkach istotne jest uniknięcie obrażeń, jakich mogą doznać inni lub samo histeryzujące dziecko.

  • Chwal dziecko za uspokojenie się. Po napadzie złości uspokój dziecko bez ulegania jego żądaniom. Powiedz mu, że straciło nad sobą kontrolę i potrzebowało czasu na wyciszenie się. Nigdy nie wyśmiewaj dziecka w związku z jego napadami złości. Nie używaj słów w rodzaju „niegrzeczna dziewczynka" lub „niedobry chłopiec" na określenie dziecka mającego napad. Nie bij dziecka.

  • Ucz je, jak radzić sobie ze złością i frustracją. Podsuwaj dziecku proste sposoby na opanowanie emocji. Na przykład powiedz dziecku, aby próbując wyrazić swoje uczucia, używało słów. Wskaż dziecku bezpieczne miejsce, gdzie może ochłonąć i się wyciszyć. Często chwal dziecko za dobre zachowanie, nie tylko po uspokojeniu się po napadzie.

  • Bądź dla dziecka wzorem. Dzieci często uczą się poprzez obserwację zachowań rodziców. Dawaj dobry przykład, ze spokojem opanowując własną frustrację.

  • Zapewnij dziecku chwilę przerwy podczas zajęcia, które je frustruje. Zamiast niego zaangażuj dziecko w zadanie, które już zna i potrafi wykonać.

Kiedy należy wezwać pomoc?

Natychmiast wezwij lekarza lub udaj się po pomoc medyczną, jeżeli:

  • masz problemy z zachowaniem dziecka, zwłaszcza gdy martwisz się możliwością skrzywdzenia malucha.

Uważnie obserwuj zmiany stanu zdrowia dziecka i skontaktuj się z lekarzem, jeżeli:

  • dziecko krzywdzi siebie lub innych albo staje się okrutne i stosuje przemoc;

  • dziecko ma długie i częste napady złości;

  • dziecko w wieku powyżej 4 lat ma regularne napady złości lub histerii;

  • chcesz umiejętnie radzić sobie z własnymi emocjami podczas napadów złości dziecka.

Informacje aktualne na dzień: 24n. 24. października 2023 r.

Wersja treści: 14.0

Właściwe sposoby postępowania wydane na licencji lekarza prowadzącego. W przypadku jakichkolwiek pytań dotyczących stanu zdrowia lub niniejszych zaleceń, należy zawsze zwrócić się do lekarza prowadzącego. Healthwise, Incorporated zrzeka się wszelkich gwarancji lub odpowiedzialności wynikających z użycia niniejszych informacji.

© 2006-2025 Healthwise, Incorporated.