Zaparcie: Postępowanie w przypadku dziecka

Constipation: Care Instructions

Postępowanie we własnym przypadku

Zaparcie oznacza trudności z oddawaniem stolca. Ludzie oddają stolec z różną częstotliwością: od 3 razy dziennie po 1 raz na 3 dni. Twój własny rytm wypróżnień może wyglądać inaczej. Zaparciu mogą towarzyszyć ból w odbycie i bolesne skurcze. Ból może narastać przy próbie oddania stolca. Niekiedy na papierze toaletowym lub w stolcu można zauważyć ślady jasnoczerwonej krwi. Spowodowane jest to nabrzmiałymi żyłami w okolicy odbytu (hemoroidami).

Kilka drobnych zmian w diecie i stylu życia może zapobiec ciągłym zaparciom. Lekarz może też przepisać Ci lek na rozluźnienie stolca.

Pewne leki mogą powodować zaparcia. Dotyczy to leków przeciwbólowych i przeciwdepresyjnych. Poinformuj lekarza o wszystkich przyjmowanych lekach. Lekarz może zmienić lek na inny, aby złagodzić objawy zaparcia.

Opieka i kontrola zdrowia w okresie rekonwalescencji stanowią kluczowy etap leczenia i podstawowy warunek bezpieczeństwa zdrowotnego. Nie zapominaj o żadnych wizytach i wzywaj niezwłocznie lekarza, gdy wystąpią problemy. Dobrze jest też znać wyniki swoich badań i dysponować listą przyjmowanych leków.

Jak zadbać o siebie w domu?

  • Dużo pij, aby wydalany mocz miał barwę bladożółtą lub był bezbarwny jak woda. Jeżeli cierpisz na chorobę nerek, serca lub wątroby i musisz ograniczać ilość przyjmowanych płynów, porozmawiaj z lekarzem, zanim zwiększysz ilość wypijanych napojów.

  • Do codziennej diety włącz produkty bogate w błonnik. Należą do nich owoce, warzywa, fasola i produkty pełnoziarniste.

  • Ćwicz co najmniej 30 minut w większość dni tygodnia. Dobrym pomysłem są spacery. Dobroczynny wpływ na zdrowie wywierają też inne zajęcia, takie jak bieganie, pływanie, jazda na rowerze, gra w tenisa lub sporty zespołowe.

  • Codziennie zażywaj suplement diety zawierający błonnik, np. Citrucel lub Metamucil. Zapoznaj się z treścią wszystkich instrukcji podanych na opakowaniu leku i w ulotce. Postępuj zgodnie z tymi instrukcjami.

  • Wyznacz sobie porę dnia, w której będziesz się udawać do toalety. Codzienna rutyna może okazać się skuteczna. Nie wymuszaj szybkiego wypróżnienia.

  • Siadając na toalecie, podstaw pod stopy mały podnóżek. Spowoduje to wygięcie ciała w biodrach i ustawienie miednicy w korzystniejszej pozycji.

  • Lekarz może zalecić Ci lek przeczyszczający sprzedawany bez recepty, który przyniesie ulgę. Przykładowe leki tego typu to Milk of Magnesia i MiraLax. Zapoznaj się z treścią wszystkich instrukcji podanych na opakowaniu leku i w ulotce. Postępuj zgodnie z tymi instrukcjami. Na dłuższą metę unikaj środków przeczyszczających.

Kiedy należy wezwać pomoc?

Natychmiast wezwij lekarza lub udaj się po pomoc medyczną, jeżeli:

  • odczuwasz nowy ból brzucha lub pogarsza się już istniejący,

  • wystąpiły nowe mdłości lub wymioty bądź te już istniejące uległy nasileniu,

  • w stolcu znajduje się krew.

Uważnie obserwuj zmiany stanu swojego zdrowia i skontaktuj się z lekarzem, jeżeli:

  • zaparcie pogarsza się,

  • oczekiwana poprawa nie następuje.

Informacje aktualne na dzień: 19n. 19. października 2023 r.

Wersja treści: 14.0

Właściwe sposoby postępowania wydane na licencji lekarza prowadzącego. W przypadku jakichkolwiek pytań dotyczących stanu zdrowia lub niniejszych zaleceń, należy zawsze zwrócić się do lekarza prowadzącego. Healthwise, Incorporated zrzeka się wszelkich gwarancji lub odpowiedzialności wynikających z użycia niniejszych informacji.

© 2006-2025 Healthwise, Incorporated.