Zapalenie powięzi podeszwowej: właściwe sposoby postępowania

Plantar Fasciitis: Care Instructions

Właściwe sposoby postępowania

../images/8a19bc2a23484f4d5d6394530217e1f3.jpg

Zapalenie powięzi podeszwowej oznacza ból i stan zapalny tej powięzi, czyli tkanki na spodzie stopy, która łączy kość piętową z palcami. Powięź podeszwowa wspiera też łuk stopy. Jeśli nadwerężysz powięź podeszwową, mogą powstać małe pęknięcia i powodować ból pięty przy staniu lub chodzeniu.

Przyczyną zapalenia powięzi podeszwowej może być bieganie oraz inne sporty. Może też wystąpić u osób z nadwagą, z wysoko wysklepionym łukiem lub z płaskostopiem. Do zapalenia powięzi podeszwowej może dojść, jeśli przez długi czas chodzisz lub stoisz albo masz napięte ścięgno Achillesa lub mięśnie łydki.

Możesz złagodzić ból stopy, odpoczywając i stosując inne sposoby dostępne w domu. Całkowite wyzdrowienie stopy może zająć od kilku tygodni do kilku miesięcy.

Właściwa opieka w okresie leczenia i po jego zakończeniu ma zasadnicze znaczenie dla powodzenia leczenia i dla twojego bezpieczeństwa. Koniecznie chodź na wszystkie wizyty i kontaktuj się z lekarzem w razie jakichkolwiek problemów. Postaraj się też znać wyniki swoich badań i mieć przy sobie wykaz przyjmowanych leków.

Jak dbać o siebie w domu?

  • Często oszczędzaj stopy. Zmniejsz aktywność do poziomu, który pozwala uniknąć bólu. Jeśli to możliwe, nie biegaj i nie chodź po twardych nawierzchniach.

  • Przyjmuj leki przeciwbólowe dokładnie według wskazówek.

    • Jeśli lekarz przepisze leki przeciwbólowe wydawane na receptę, przyjmuj je według zaleceń.

    • Jeśli nie stosujesz leku przeciwbólowego wydawanego na receptę, to w przypadku bólu i obrzęku przyjmuj lek przeciwzapalny wydawany bez recepty, taki jak ibuprofen (Advil, Motrin) lub naproksen (Aleve). Przeczytaj ulotkę i przestrzegaj wszystkich zawartych w niej zaleceń.

  • Stosuj masaż lodem, aby złagodzić ból i obrzęk. Kilka razy dziennie możesz używać kostki lodu lub kubka z lodem. Aby przygotować kubek z lodem, napełnij papierowy kubek wodą i zamroź. Odetnij górę kubka, tak by widoczne było 0,5 cala lodu. Podczas używania kubka trzymaj za pozostałą papierową część. Masuj lodem, wykonując małe okręgi na chorym obszarze przez 5 do 7 minut.

  • W zmniejszeniu obrzęku mogą też pomóc kąpiele kontrastowe, w których stosuje się na przemian gorącą i zimną wodę. Ale ponieważ samo ciepło może nasilać ból i obrzęk, kończ kąpiel kontrastową moczeniem w zimnej wodzie.

  • Noś ortezę na noc, jeśli lekarz to zaproponuje. Orteza na noc przytrzymuje stopę tak, że palce są skierowane do góry, a stopa i kostka są ustawione pod kątem 90°. Taka pozycja zapewnia stałe, delikatne rozciągnięcie podeszwy.

  • 2–3 razy dziennie rób proste ćwiczenia takie jak rozciąganie łydki i rozciąganie za pomocą ręcznika, zwłaszcza gdy wstajesz rano z łóżka. Ćwiczenia te mogą uelastycznić powięź podeszwową. Mogą też wzmocnić mięśnie wspomagające łuk stopy. Utrzymaj każde takie rozciągnięcie przez 15 do 30 sekund. Powtórz to od 2 do 4 razy.

    • Stań około 1 stopę od ściany. Połóż wewnętrzne powierzchnie obu dłoni na ścianie na wysokości klatki piersiowej. Pochyl się do przodu do ściany, trzymając jedną nogę wyprostowaną w kolanie, z piętą leżącą na podłodze, a jednocześnie zginając kolano drugiej nogi.

    • Usiądź na podłodze lub macie ze stopami obciągniętymi przed tobą. Zroluj ręcznik wzdłuż jego dłuższego boku i przełóż go wokół kłębu palucha. Trzymając oba końce ręcznika, delikatnie ciągnij za nie do siebie, aby rozciągać stopę.

  • Noś buty z dobrym podparciem łuku stopy. Dobrym wyborem są buty sportowe lub buty z dobrze amortyzowaną podeszwą.

  • W celu amortyzowania pięty spróbuj zastosować specjalne wkładki amortyzujące piętę lub (ortopedyczne) wkładki do butów. Można je kupić w wielu sklepach obuwniczych.

  • Wkładaj buty, gdy tylko wstajesz z łóżka. Chodzenie boso lub w kapciach może powodować silniejszy ból.

  • Osiągnij i utrzymaj wagę odpowiednią do wzrostu. To zmniejszy obciążenia nadwerężające stopy.

Kiedy należy wezwać pomoc?

Niezwłocznie skontaktuj się z lekarzem lub zwróć się o natychmiastową pomoc medyczną w następujących przypadkach:

  • Czujesz ból pięty, któremu towarzyszy gorączka, zaczerwienienie lub podwyższona temperatura pięty.

  • Nie możesz obciążać bolącej stopy.

Uważnie obserwuj zmiany stanu swojego zdrowia i koniecznie skontaktuj się z lekarzem w następujących przypadkach:

  • Czujesz drętwienie lub mrowienie w pięcie.

  • Ból pięty utrzymuje się dłużej niż 2 tygodnie.

Informacje aktualne na dzień: 17n. 17. lipca 2023 r.

Wersja treści: 14.0

Właściwe sposoby postępowania wydane na licencji lekarza prowadzącego. W przypadku jakichkolwiek pytań dotyczących stanu zdrowia lub niniejszych zaleceń, należy zawsze zwrócić się do lekarza prowadzącego. Healthwise, Incorporated zrzeka się wszelkich gwarancji lub odpowiedzialności wynikających z użycia niniejszych informacji.

© 2006-2025 Healthwise, Incorporated.