Potres mozga: Upute o zdravstvenoj zaštiti

Concussion: Care Instructions

Upute za vašu zdravstvenu zaštitu

../images/50c9da5220daf8585715b74c0d125eeb.jpg

Potres mozga je vrsta povrede mozga. Nastaje kao posljedica snažnog udarca u glavu. Udar može protresti mozak o lobanju. On prekida normalnu aktivnost mozga. Iako na glavi ili licu možete imati posjekotine ili modrice, možda nemate drugih vidljivih znakova povrede mozga. U većini slučajeva, oštećenje mozga usljed potresa mozga ne može se vidjeti na snimku načinjenim skenerom ili magnetnom rezonancom.

Tokom narednih nekoliko sedmica, možete osjećati nedostatak energije, vrtoglavicu, imati teškoće sa spavanjem, glavobolju, zvonjavu u ušima ili mučninu. Možete se osjećati uznemireno, razdražljivo ili depresivno. Možete imati problema sa pamćenjem i koncentracijom. Ti simptomi su uobičajeni za period nakon potresa mozga. Oni s vremenom postepeno slabe. Ponekad su za to potrebne sedmice ili mjeseci. Osoba koja živi sa vama treba da zna kako da brine o vama. Molimo da sve ove informacije podijelite sa osobom koja vodi brigu o vama jer će ona biti u mogućnosti da vam pomogne.

Kontrolni pregledi su ključni dio vašeg liječenja i sigurnosti. Obavezno zakažite i obavite sve zakazane preglede i nazovite ljekara ako imate problema. Također, dobro je imati rezultate testiranja i napraviti spisak lijekova koje uzimate.

Kako možete brinuti o sebi kod kuće?

Kontrolisanje bola

  • Držite led ili hladni oblog na bolno područje na glavi tokom 10 do 20 minuta bez prekida. Između kože i leda stavite tanko platno.

  • Budite sigurni s lijekovima. Pročitajte sve upute na naljepnici i pridržavajte ih se.

    • Ako vam je doktor propisao lijek protiv bolova na recept, uzimajte ga kako je i propisano.

    • Ako ne uzimate lijekove protiv bolova koji se izdaju na recept, pitajte svog doktora možete li uzimati neke druge koji se mogu dobiti bez recepta.

Oporavak

  • Pridržavajte se uputa ljekara. On ili ona će vam reći da li je potrebno da budete pod nečijim nadzorom u sljedeća 24 sata ili duže.

  • Odmor je najbolji način da se oporavite od potresa mozga. Treba da odmarate tijelo i mozak:

    • Dosta spavajte noću. I nastojte praviti pauze za odmor tokom dana.

    • Izbjegavajte aktivnosti koje iziskuju mnogo fizičkog ili mentalnog naprezanja. To obuhvata radove u kući, vježbanje, školske zadatke, video-igrice, slanje tekstualnih poruka i upotrebu kompjutera.

    • Može biti potrebno da promijenite raspored časova u školi ili radni raspored dok traje oporavak.

    • Polako se vratite normalnim aktivnostima. Nemojte pokušavati da mnogo toga obavite odjednom.

  • Nemojte piti alkoholna pića ni koristiti zabranjene droge. Alkoholna pića i zabranjene droge mogu usporiti vaš oporavak. Oni čak mogu povećati rizik od toga da zadobijete drugu povredu glave.

  • Izbjegavajte aktivnosti koje mogu da dovedu do još jednog potresa mozga. Pridržavajte se uputa ljekara da se postepeno vraćate aktivnostima i sportu.

  • Pitajte ljekara kada možete početi da vozite automobil, bicikl ili da rukujete mašinama.

Kako da se vratite uobičajenim aktivnostima?

Sportu i drugim aktivnostima treba da se vratite postepeno. Povratak treba da počne tek kad se povuku svi simptomi potresa mozga, i kada se odmarate i kada vježbate ili se naprežete.

Ljekari i stručnjaci za potres mozga predlažu korake koje treba da slijedite da biste se vratili sportu nakon potresa mozga. Koristite te korake kao vodič. Ljekar uvijek mora da donese konačnu odluku o tome da li ste spremni da se vratite sportu sa punim fizičkim kontaktom između učesnika. Polako treba da napredujete kroz sljedeće nivoe aktivnosti:

  1. Nema aktivnosti. To znači potpuno fizičko i mentalno mirovanje.

  2. Lagana aerobna aktivnost. To može da obuhvati hodanje, plivanje ili druge vježbe pri manje od 70% najvećeg broja otkucaja srca. Ovaj korak ne obuhvata vježbe snage.

  3. Vježbe karakteristične za određeni sport. To obuhvaća vježbe trčanja ili klizanja (u zavisnosti od trčanja), ali bez kontakta glavom.

  4. Vježbe bez kontakta. To obuhvaća složenije vježbe kao što je prolazak. Sportista može da počne i sa laganim vježbama snage.

  5. Vježbe sa punim kontaktom. Medicinski stručnja mora da se složi da je sportista spreman. Sportista može da učestvuje u normalnom treningu.

  6. Povratak u igru na utakmici. To je zadnji korak koji sportisti dozvoljava da učestvuje u igri na utakmici.

Pratite i bilježite svoj napredak. Treba najmanje 6 dana da biste sa lagane aktivnosti prešli na igru na utakmici.

Vodite računa o tome da na svakom novom nivou aktivnosti možete da ostanete najmanje 24 sata bez simptoma ili dok god vam ljekar ne kaže, prije nego što krenete dalje. Ako se jedan ili više simptoma ponove, vratite se na niži nivo aktivnosti tokom najmanje 24 sata. Nemojte ići dalje dok se svi simptomi ne povuku.

Kada trebate tražiti pomoć?

Pozovite hitnu pomoć svaki put kad mislite da vam je potrebna hitna medicinska pomoć. Na primjer, pozovite u sljedećim slučajevima:

  • Imate napad.

  • Onesvijestili ste se (izgubili svijest).

  • Smeteni ste ili ne možete ostati u budnom stanju.

Odmah nazovite svog ljekara ili potražite hitnu medicinsku pomoć u sljedećim slučajevima:

  • Imate novo ili jače povraćanje.

  • Osjećate se manje živahno.

  • Imate novu slabost ili ukočenost u nekom dijelu tijela.

Pažljivo pratite promjene svog zdravstvenog stanja i obavezno nazovite ljekara u sljedećim slučajevima:

  • Ne osjećate se bolje uprkos očekivanjima.

  • Imate nove simptome, kao što je glavobolja, teškoće sa koncentracijom ili promjene raspoloženja.

Aktualno na dan: 20. decembar 2023. godine

Verzija sadržaja: 14.0

Uputstva za njegu prilagodilo je pod licencom poduzeće vašeg zdravstvenog radnika. Ako imate pitanja o nekom medicinskom stanju ili o ovom uputstvu, uvijek pitajte svog zdravstvenog radnika. Poduzeće Healthwise, Incorporated odriče se bilo kakve garancije ili odgovornosti za vaše korištenje ovih informacija.

© 2006-2025 Healthwise, Incorporated.