Zamknięty uraz głowy

Learning About a Closed Head Injury

Co to jest zamknięty uraz głowy?

../images/159563ca507157402d50a8baaf466990.jpg

Zamknięty uraz głowy ma miejsce w przypadku, gdy głowa uderzy o coś twardego. Siła uderzenia powoduje, że dochodzi do wstrząsu mózgu w czaszce. Ruch ten może powodować powstanie krwiaka w mózgu, obrzęk mózgu lub pęknięcie. Czasami dochodzi również do uszkodzeń nerwów lub naczyń krwionośnych. Może to być przyczyną krwawienia w obrębie lub wokół mózgu.

Rodzajem zamkniętego urazu głowy jest wstrząśnienie mózgu.

Jakie są objawy?

Jeżeli doznane wstrząśnienie było łagodne, możesz odczuwać lekki ból głowy lub czuć się "niezbyt dobrze". Wymienione objawy występują powszechnie. Zwykle mijają w okresie od kilku dni do 4 tygodni.

Czasem jednak po wstrząśnieniu mózgu można mieć odczucie, że tak dobre funkcjonowanie jak poprzednio nie jest możliwe. Ponadto dochodzą nowe objawy. Zjawisko to nazywa się zespołem powstrząśnieniowym. Możesz:

  • mieć trudności z rozwiązywaniem problemów, myśleniem, koncentracją lub pamięcią;

  • skarżyć się na bóle głowy;

  • zaobserwować zmiany we wzorcu snu, do których należy niezdolność do zaśnięcia lub ciągły sen;

  • mieć zmiany osobowości;

  • stracić zainteresowanie swoimi zwykłymi zajęciami;

  • odczuwać złość lub lęk bez wyraźnego powodu;

  • stracić zmysł smaku lub węchu;

  • odczuwać zawroty głowy lub mieć problemy z utrzymaniem równowagi; z trudem stać lub chodzić.

Jak leczyć zamknięty uraz głowy?

Osobą, która może mieć wstrząśnienie mózgu, powinien zająć się lekarz. Niektórzy muszą zostać w szpitalu na obserwacji. Inni mogą bezpiecznie udać się do domu. W takiej sytuacji postępuj zgodnie ze wskazówkami lekarza. Lekarz powie Ci, czy przez co najmniej 24 godziny ktoś musi Cię obserwować.

Najlepszą metodą leczenia jest odpoczynek. Dobrze wysypiaj się w nocy. Staraj się odpoczywać w ciągu dnia.

  • Unikaj zajęć, które wyczerpują Cię fizycznie bądź umysłowo. Mogą to być prace domowe, ćwiczenia lub zajęcia szkolne. Nie graj w gry wideo, nie wysyłaj wiadomości SMS ani nie korzystaj z komputera. Być może trzeba będzie zmienić harmonogram zajęć szkolnych lub zawodowych, aby móc unikać tych aktywności.

  • Zapytaj lekarza, czy możesz prowadzić samochód, jeździć rowerem lub obsługiwać maszyny.

  • Zażywaj leki przeciwbólowe sprzedawane bez recepty, takie jak acetaminofen (Tylenol), ibuprofen (Advil, Motrin) lub naproksen (Aleve). Stosując leki, zachowuj ostrożność. Zapoznaj się z treścią wszystkich instrukcji podanych na opakowaniu leku i w ulotce. Postępuj zgodnie z tymi instrukcjami.

  • Zanim zaczniesz przyjmować inne leki przeciwbólowe, skonsultuj się z lekarzem.

  • Nie pij alkoholu i nie sięgaj po narkotyki. Mogą one spowolnić proces powrotu do zdrowia. Ponadto mogą zwiększyć ryzyko kolejnego urazu głowy.

Opieka i kontrola zdrowia w okresie rekonwalescencji stanowią kluczowy etap leczenia i podstawowy warunek bezpieczeństwa zdrowotnego. Nie zapominaj o żadnych wizytach i wzywaj niezwłocznie lekarza, gdy wystąpią problemy. Dobrze jest też znać wyniki swoich badań i dysponować listą przyjmowanych leków.

Informacje aktualne na dzień: 20n. 20. grudnia 2023 r.

Wersja treści: 14.0

Właściwe sposoby postępowania wydane na licencji lekarza prowadzącego. W przypadku jakichkolwiek pytań dotyczących stanu zdrowia lub niniejszych zaleceń, należy zawsze zwrócić się do lekarza prowadzącego. Healthwise, Incorporated zrzeka się wszelkich gwarancji lub odpowiedzialności wynikających z użycia niniejszych informacji.

© 2006-2025 Healthwise, Incorporated.